Produse Noi
CILINDRU HIDRAULIC MONO 50/40-500
| DATE TEHNICE | |
| Returnare sau schimb: | 14 zile |
| Garanție: | 2 ani |
| Presiune max.: | 250 bar |
| Viteză max.: | 0,5 m/s |
| Forța de expansiune cilindru (250 bar): | 3,14 tonă |
| Forța de expansiune cilindru (180 bar): | 2,26 tonă |
| Diametrul interior al pistonului: | 50 mm |
| Diametrul tijei pistonului: | 40 mm |
| Cursă cilindru hidraulic: | 500 mm |
| Greutate: | 10,8 kg |
DIMENSIUNI

| Cod | Cilindru | D (cursă) | E |
| mm | |||
| 14427 | 50/40-100 | 100 | 230 → 330 |
| 14428 | 50/40-150 | 150 | 280 → 430 |
| 14429 | 50/40-200 | 200 | 330 → 530 |
| 14430 | 50/40-250 | 250 | 380 → 630 |
| 14431 | 50/40-300 | 300 | 430 → 730 |
| 14432 | 50/40-350 | 350 | 480 → 830 |
| 14433 | 50/40-400 | 400 | 530 → 930 |
| 14434 | 50/40-450 | 450 | 580 → 1030 |
| 14435 | 50/40-500 | 500 | 630 → 1130 |
| 14436 | 50/40-550 | 550 | 680 → 1230 |
| 14437 | 50/40-600 | 600 | 730 → 1330 |
| 14438 | 50/40-700 | 700 | 830 → 1530 |
| 14439 | 50/40-800 | 800 | 930 → 1730 |
| 14440 | 50/40-900 | 900 | 1030 → 1930 |
| 14441 | 50/40-1000 | 1000 | 1130 → 2130 |
Cilindri Hidraulici MONO
Un cilindru hidraulic convertește energia hidraulică în forță liniară și mișcare rezultată. Funcționează pe baza legii lui Pascal și utilizează forța generată de presiunea unui fluid încapsulat - ulei. Când fluidul hidraulic este pompat pe o parte a cilindrului, acesta împinge pistonul, creând mișcare liniară.
Cilindrii hidraulici MONO reprezintă o putere fiabilă într-o singură direcție.
Cilindrii hidraulici cu acțiune simplă sunt proiectați pentru a oferi o forță controlată și de încredere într-o singură direcție – ideal pentru ridicare, presare, înclinare sau prindere, unde gravitația sau o forță externă readuce tija în poziția inițială.
Caracteristici principale:
- Construcție simplă și robustă
- Retragere automată prin forță externă sau gravitație
- Costuri reduse de întreținere și durată lungă de viață
- Disponibile în diferite lungimi de cursă și diametre ale pistonului sau tijei
Cilindrii hidraulici cu acțiune simplă sunt utilizați în diverse industrii, inclusiv agricultură, inginerie mecanică, construcții, construcția de nave, energie, industria alimentară și industria auto.





