New Products
MINI HYDRAULIC POWER-PACK UNIT 24V DC - 0.8KW = 0.5CC - 1.5 LITERS - SINGLE-ACTING UNIT (PVC) WITH HAND PUMP
Article code:
13873
OEM:
9990000151820
Tax rate
22 %
Price without VAT:
286,89 EUR
Price with VAT:
350,00 EUR
Ref:
2
| Technical data | |
| Supplier: | Turkey |
| Motor power: | 0,8 kW |
| Pump flow: | 0,5 cc |
| Aggregate flow: | 1,75 lit |
| Tank volume: | 1,5 liters |
| Return or exchange: | 14 days |
| Power supply: | 24V DC |
| Product weight: | 6 kg |
| Thread: | 1/4" |
| Max. revolutions: | 3500 rpm |
| Max. pressure: | 220 bar |
Description:
Mini hydraulic power units are standalone units. They operate using an electric motor that generates hydraulic pressure required to drive motors, cylinders, lifting equipment, hydraulic cylinders and other applications.
Wiring diagram


- Negative battery terminal is connected to the negative DC motor terminal (blue).
- Positive battery terminal is connected to the right copper terminal of the contactor.
- Contactor cable is connected between DC motor positive terminal (red) and left copper terminal of the contactor.
- Combined two-wire cable is connected to the valve connector.
- Blue cable (or black depending on series) is connected to DC motor negative terminal.
- Red cable (or yellow/green depending on series) is connected to contactor copper terminal.
- White cable is connected to the grey contactor terminal further from the motor.
- Thermal cable is connected to the grey contactor terminal closer to the motor.
Supplier:
Turkey
Motor power:
0.8 kW
pump flow:
0.5 cc
aggregate flow:
1.75 liters
Tank volume:
1.5 liters
Return or exchange:
14 days
power supply:
24V DC
Product weight:
6 kg
Warranty:
6 months
Thread:
1/4"
max. RPM:
3500 rpm
max. pressure:
220 bar









