New Products
HYDRAULIC CYLINDER STANDARD 70/40-1500
Article code:
12135
OEM:
9990000065158
Tax rate
22 %
Price without VAT:
203,28 EUR
Price with VAT:
248,00 EUR
Ref:
9
| Technical information | |
| Supplier: | Italy |
| Returns or exchange: | 14 days |
| Warranty: | 2 years |
| Cylinder extension force (at 180 bar): | 6,92 ton |
| Cylinder extension force (at 250 bar): | 9,62 ton |
| Cylinder retraction force (at 180 bar): | 4,66 ton |
| Cylinder retraction force (at 250 bar): | 6,48 ton |
| Maximum speed: | 0,5 m/s |
| Maximum pressure: | 250 bar |
| Weight: | 32,5 kg |
| Inner diameter of the cylinder piston: | 70 mm |
| Cylinder piston rod diameter: | 40 mm |
| Stroke of the cylinder: | 1500 mm |
DIMENSIONS

| STANDARD | E | D (stroke) | |
| Code | [mm] | ||
| 12116 | 70/40-100 | 271 | 100 |
| 12117 | 70/40-150 | 321 | 150 |
| 12118 | 70/40-200 | 371 | 200 |
| 12119 | 70/40-250 | 421 | 250 |
| 12120 | 70/40-300 | 471 | 300 |
| 12121 | 70/40-350 | 521 | 350 |
| 12122 | 70/40-400 | 571 | 400 |
| 12123 | 70/40-450 | 621 | 450 |
| 12124 | 70/40-500 | 671 | 500 |
| 12125 | 70/40-550 | 721 | 550 |
| 12126 | 70/40-600 | 771 | 600 |
| 12127 | 70/40-700 | 871 | 700 |
| 12128 | 70/40-800 | 971 | 800 |
| 12129 | 70/40-900 | 1071 | 900 |
| 12130 | 70/40-1000 | 1171 | 1000 |
| 12131 | 70/40-1100 | 1271 | 1100 |
| 12132 | 70/40-1200 | 1371 | 1200 |
| 12133 | 70/40-1300 | 1471 | 1300 |
| 12134 | 70/40-1400 | 1571 | 1400 |
| 12135 | 70/40-1500 | 1671 | 1500 |
| 14837 | 70/40-1750 | 1921 | 1750 |
| 14838 | 70/40-2000 | 2171 | 2000 |








